recept

domácí žitný chléb

Nic nepředčí vůni čerstvého chleba. Upéct si domácí žitný chléb zvládnete s naším receptem i vy! Předtím než se pustíte do pečení, sežeňte si žitný kvásek. Můžete o něj požádat kamarádku nebo si ho koupit přímo u pekaře. Pokud si troufáte vytvořit kvásek vlastní, doporučujeme postupovat podle návodu od Maškrtnice.

Postup

  1. Do mísy dáme kvásek, 140 g žitné mouky, 160 ml vlažné vody, vše promícháme stěrkou, přikryjeme utěrkou a necháme 8-12 hodin na lince.
  2. Odebereme lžíci kvásku na příště! Přidáme vlažné černé pivo (může být i vlažná voda), 600 g žitné mouky, promícháme nahrubo stěrkou a necháme 50 minut přikryté na lince.
  3. Přidáme sůl, kmín, koření dle chuti, popřípadě oříšky a těsto ručně v míse uhněteme. Doporučuji si ruce navlhčit studenou vodou nebo posypat moukou. Pod utěrkou necháme asi 50 minut, poté těsto přeložíme a naposledy necháme 50 minut kynout.
  4. Těsto vložíme do ošatky vyložené pečícím papírem, přikryjeme utěrkou a vložíme na 6 hodin do lednice.
  5. Troubu předehřejeme na 250°C, těsto přendáme z ošatky do lehce pomoučené nádoby s víkem vhodné do trouby. Můžeme si zahrát na umělce a těsto ozdobit jemným řezem – fantazii se meze nekladou. Pod víkem pečeme 15 minut, potom troubu odvětráme a sundáme víko. Nepřiklopené těsto pečeme na 190°C ještě dalších 30 minut.
  6. Chléb vyndáme z trouby na mřížku, přikryjeme ho vlhkou utěrkou a necháme 2 hodiny vychladnout.